U sedištu Srednjebanatskog okruga u Zrenjaninu održan je, 18. marta, sastanak na temu zajedničkih aktivnosti Inspektorata za rad pri Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i lokalnih samouprava u suzbijanju sive ekonomije, naročito rada „na crno”.Pored direktora Inspektorata, Bojana Jocića, sastanku su prisustvovali predstavnici grada Zrenjanina i opština u okrugu, javnih institucija i privrednih udruženja. Direktor Jocić je upoznao prisutne sa principom „rotacije” koji inspektorat sprovodi na terenu.
U sedištu Srednjebanatskog okruga u Zrenjaninu održan je, 18. marta, sastanak na temu zajedničkih aktivnosti Inspektorata za rad pri Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i lokalnih samouprava u suzbijanju sive ekonomije, naročito rada „na crno”. Pored direktora Inspektorata, Bojana Jocića, sastanku su prisustvovali predstavnici grada Zrenjanina i opština u okrugu, javnih institucija i privrednih udruženja.
Direktor Jocić je upoznao prisutne sa principom „rotacije” koji inspektorat sprovodi na terenu. Rotacija na regionalnom principu znači da u jedan upravni okrug dolazi od 100 do 150 inspektora i kontroliše sve privredne subjekte. On je objasnio i da je udruživanje sa drugim inspekcijskim službama u prošloj godini dalo dosta rezultata. U tom radu postoji kontinuitet kao jedini način borbe protiv rada „na crno”.
Kako je saopšteno tokom sastanka, Policijska uprava u Zrenjaninu je u saradnji sa republičkim i gradskim inspekcijama u toku 2014. godine aktivno radila na suzbijanju sive ekonomije.
Veliki broj radnika na crno u objektima brze hrane
Inspektori rada su 17. marta prilikom nadzora u ugostiteljskim objektima brze hrane, picerijama i ćevabdžinicama na teritoriji cele Srbije, zatekli 128 lica na radu „na crno” sa kojima poslodavci nisu zaključili ugovore o radu i koje nisu prijavili na obavezno socijalno osiguranje.
Najdrastičniji primer je utvrđeni kod jednog poslodavca u Sremskom okrugu, gde su sve četiri zatečene osobe radile „na crno”, i kod jednog poslodavca u Pčinjskom u okrugu, gde su sva tri zatečena lica bila angažovana „na crno”. Kod jednog poslodavca u Mačvanskom okrugu u toku nadzora inspektori rada su utvrdili da od pet zatečenih lica čak njih četvoro nije prijavljeno. U drugim okruzima, kod više poslodavaca inspektori su zaticali po dva lica na radu, od kojih nijedno nije imalo zaključen ugovor o radu.
Zbog prekršaja u oblasti radnih odnosa, inspektori rada su podneli 43 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv pravnog i odgovornog lica, odnosno protiv preduzetnika, dok su u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu podneli šest zahteva za pokretanje prekršajnog postupka.
Inspekcija je donela 89 rešenja zbog nepravilnosti u oblasti radnih odnosa i 195 rešenja u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Takođe, inspektori rada su doneli i 18 rešenja o zabrani rada na radnom mestu zbog neosposobljenosti zaposlenog za bezbedan i zdrav rad.
Ovim nadzorima je bilo obuhvaćeno ukupno 1.097 radno angažovanih lica u 550 privrednih subjekata. I u predstojećem periodu biće ponovljeni vanredni, inspekcijski nadzori u ovim ugostiteljskim objektima, koje će svi inspektori rada vršiti u sve tri smene.